АНАЛІЗ РИЗИКІВ ТА КРИТИЧНИХ КОНТРОЛЬНИХ ТОЧОК (НАССР) ПРИ ВИРОБНИЦТВІ ПИВА НЕФІЛЬТРОВАНОГО
Анотація
Сучасною попереджувальною системою, яка забезпечує якість та безпеку харчової продукції, є система на основі принципів НАССР. Виробник може реалізувати свій товар тільки при умові виконання вимог, що відповідають міжнародним стандартам. У роботі проаналізовано порядок впровадження НАССР, який включає в себе два етапи: підготовчий етап, та етап впровадження, який включає в себе сім принципів, сформованих у міжнародних стандартах по системі НАССР. Аналіз небезпечних факторів проведено з описом характеристики продукції, процесів, визначенням небезпечних факторів і їх критичних меж. Здійснено опис продукту пива нефільтрованого. Наведено показники безпечності пива за вмістом токсичних елементів, радіонуклідів, N-нітрозамінів та мікробіологічними показниками. Проведено ідентифікацію, аналіз та опис ризиків при виробництві пива світлого нефільтрованого, що здійснювали за трьома видами небезпек: біологічними, хімічними, фізичними. Визначено джерела небезпек на стадіях технологічного процесу та надано перелік запобіжних заходів, що слід проводити. Після переліку запобіжних дій для кожного етапу виробництва пива визначено критичні контрольні точки у технологічному процесі за допомогою методу дерева рішень, на яких зосереджується основний контроль за небезпечними факторами. Встановлено, що високий ризик появи небезпечного фактора є на кількох етапах: це етап кип’ятіння сусла з хмелем, розлив пива у споживчу тару. На даних етапах виробництва втрата контролю може призвести до випуску небезпечного для життя та здоров’я споживачів напою.
Посилання
2. Впровадження НАССР / ДП «СУМИСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ». 2013. URL: https://www.gcsms.com.ua/sertifikacia/sertifikatsiyasi s t e m u p r a v l i n n y a / 1 6 - s e r t i f i k a t s i y a / 2 8 6 - vprovadzhennia-haccp.
3. Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»: (офіц. текст: за станом на 01 січня 2016 р.) / Верховна Рада України. К. : Парламентське вид-во, 2016. С. 13.
4. Дуглай В. С. Якість та безпека харчової продукції. К. : Знання, 2017. С. 119-121.
5.Володимир Лапа: «Головне в HACCP – це робота всієї системи, а не папірець про її впровадження». Дрінкс Гелері. 2019. С. 1-3.
6. Тимошенко В. С., Крутяк Н. Р. Система НАССР. Довідник. Львів : НТЦ «Леонорм-Стандарт», 2003. С. 218.
7.Домарецький В. А. Технологія солоду та пива : підручник. К. : ІНКОС, 2004. С. 426.
8. ДСТУ 3888:2015 Пиво. Технічні умови. – [Чинний від 2017-01-01]. К. : Держспоживстандарт України, 2017. С. 17. – (Національний стандарт України).
9. Ткаченко А. С. Методичні настанови з дотримання вимог законодавства України щодо безпечності харчових продуктів на виробничих підприємствах споживчої кооперації України. Полтава : Полтавський університет економіки і торгівлі, 2016. 38 с.
10. Лозова Т. М., Сирохман І. В. Управління якістю та безпечністю продукції харчової галузі : підручник. Львів : Растр-7, 2018. 398 с.
11. Безпечність харчування. Елементи системи НАССР. Київ, 2022. URL: https://znaimо.gоv.ua/pryntsyp-nassr-6-validatsiia-vprоvadzhenniaveryfikats.
12. Жуков Є. В., Ягодзінський Д. А. Особливості підготовки фахівців системи управління безпечністю харчових продуктів : навч. посібник. Одеса : Світ якості України, 2005. С. 46-48.
13. Соболєв А. С. Сучасні методи менеджменту безпечності харчових продуктів. Система НАССР : навч. посібник. Київ : ІПДО НУХТ, 2005. 34 с.