СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ КОНТРОЛЮ І ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ БЕЗПЕЧНОСТІ ТА ЯКОСТІ ХАРЧОВОЇ ПРОДУКЦІЇ
Анотація
Розглянуто сучасні проблеми державного регулювання і контролю безпечності та якості хар-чових продуктів. Створення передумов наявності безпечних продуктів на ринку передбачає використання якісної сировини, систематизацію способів обробки, забезпечення сучасної технології виробництва та впро-вадження перспективних методів зберігання продуктів харчування. Наведено основні передумови створення систем управління якістю і безпечністю харчової продукції. Основним збірником узгоджених на міжнародному рівні стандартів на харчові продукти, скерованих на захист здоров’я споживачів, є Codex Alimentarius. В Україні регулювання безпечності та якості харчових продуктів на законодавчому рівні передбачено законами “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів” і “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здо-ров’я та благополуччя тварин”. Інтеграція України в міжнародне співтовариство вимагає дотримання основ-них вимог щодо якості та безпечності не тільки готової продукції, але й виробничих потужностей. Одна із найвідоміших систем управління якістю харчової продукції в світі – це система аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (Hazard Analysis and Critical Control Points – НАССР). Крім системи НАССР, підприємства (за виключенням тих, що переробляють м’ясо, птицю, рибу, морепродукти, соки) використову-ють систему SQF (Safe Quality Food). З метою раннього оповіщення, попередження надзвичайних ситуацій та оперативного реагування у забезпеченні якості і безпечності харчової продукції на міжнародному рівні на базі Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) створена програма з розробки і впровадження систем попередження надзвичайних ситуацій у сфері харчової безпеки (Emergency Prevention System for Food Safety, FAO EMPRES Food Safety). Фундаментальним компонентом рамочної стратегії ФАО з управління кри-зовими ситуаціями в харчовому ланцюгу є FCC – FAO’s Food Chain Crisis Management Framework. Забезпечення якості та безпечності харчової продукції на сучасному етапі становлення українського продовольчого ринку – складний процес, який вимагає безпосередньої участі всіх служб і персоналу харчового підприємства, керівни-ка, впровадження систем якості та контролю держави за цими процесами.
Посилання
2. Закон України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин” від 18.05.2017, № 2042‒VIII. Остання редакція від 06.08.2019, № 2639‒VIII / Верховна Рада України.
3. Матисон В. А. Пищевая безопасность [текст] : учебник / В. А. Матисон. – М. : Известия, 2015. – 428 с.
4. Матисон В. А. Система ХАССП в пищевой отрасли [текст] : монография / В. А. Матисон. – М. : Известия, 2015. – 292 с.
5. Бочарова О. В. Управління безпечністю то-варів [текст]: підручник / О. В. Бочарова / Одеський національний економічний університет. – Одеса : Атлант, 2014. – 376 с.
6. Витол И. С. Безопасность продовольственно-го сырья и продуктов питания [текст] : учебник / И. С. Витол, А. В. Коваленок, А. П. Нечаев. – М. : Дели принт, 2010. – 352 с.
7. Методические подходы к организации оцен-ки процессов производства (изготовления) пищевой продукции на основе принципов ХАССП: Методи-ческие рекомендации. ‒ М. : Федеральный центр гигиены и эпидемиологии Роспотребнадзора, 2015. ‒ 35 с.
8. Руководство по процедуре “Комиссии Codex Alimentarius”, 21-е издание. – Рим, 2013. – 237 с.