ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РУХУ ПРОКАТНОГО МАЙНА В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ: ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ АСПЕКТ
Анотація
Анотація. У статті досліджено зміст та функціональну спрямованість обліково-аналітичного забезпечення прокатного майна в управлінні підприємством. Визначено, що в сучасних умовах господарювання важливою є побудова належної системи обліку, яка передбачає формування достовірної інформації про наявність та рух активів, що є основою для прийняття управлінських рішень. Обґрунтовано: для інформаційного забезпечення системи менеджменту є доцільним групування прокатного майна за терміном корисного використання та вартісної межі у розрізі виділених центрів відповідальності та наявної організаційної структури. Запропоновано облікове забезпечення руху прокатного майна як системи взаємопов’язаних елементів (робочий план рахунків управлінського обліку, порядок відображення руху майна, відомості обліку), що полягає у групуванні майна у розрізі терміну корисного використання та визначеної межі суттєвості, що дасть можливість підвищити достовірність інформаційного забезпечення їх руху. З метою дотримання принципу превалювання сутності над формою та з метою відображення в обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів прокату з урахуванням їх морального та фізичного зносу пропонуємо на досліджуваних підприємствах нараховувати на них амортизацію, що дасть змогу формувати достовірну повну собівартість надання послуг із прокату, а також система управління володітиме достовірною інформацією про фізичний стан таких предметів, що забезпечить у подальшому безперебійне постачання даними активами. У дослідженні використано: історичний та логічний аналіз – для вивчення теоретичних аспектів обліку прокатного майна; методи індукції та дедукції – для розгляду сучасних тенденцій функціонування системи обліку руху прокатного майна; методи теоретичного узагальнення та спостереження – для вивчення облікового та інформаційно-аналітичного забезпечення функціонування діяльності досліджуваних підприємств. Запропоновані пропозиції з вдосконалення системи обліку руху прокатного майна дають можливість чітко визначати його місцезнаходження, а управлінському персоналу надходитиме достовірна інформація про реальний стан прокатного майна, що буде основою для прийняття належних рішень.
Посилання
2. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій : наказ Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 р. № 291 (із змінами). Верховна Рада України. Законодавство України. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0893-99.
3. Куценко Н. В. Економічна суть та класифікація предметів прокату як об’єкта обліку та контролю. Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. 2012. № 3 (61). С. 104-106, с. 105.
4. Куцик П. О., Грищенко О. В. Облік доходів від прокату майна: організаційні аспекти. Економіка та суспільство. 2023. № 49. URL: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/2304. DOI: https://doi.org/10.32782/2524-0072/2023-49-21.
5. Куцик П., Шумило Р. Облік малоцінних необоротних та швидкозношуваних активів: методичний аспект. Бухгалтерський облік і аудит. 2012.
№ 1. С. 18-21. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/boau_2012_1_4.
6. Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 “Основні засоби”: наказ Міністерства фінансів України
від 27 квітня 2000 р. № 92, зі змінами і доповненнями. URL: http://www.nibu.factor.ua/ukr/info/instrbuh/psbu7/.
7. Моссаковський В. Невирішені питання обліку непоточних активів. Бухгалтерський облік і аудит. 2010. № 5. С. 17-28.
8. Пилипенко Л., Воськало В. Особливості бухгалтерського обліку прокату речей у контексті розвитку економіки спільного споживання. Економіка та суспільство. 2024. Вип. # 60. URL: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/3568/3500.
9. Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 р. № 2755-VI, зі змінами і доповненнями. ZakonOnline. URL: https://zakononline.com.ua/documents/show/321525___548269.
10. Бикова Г. Прокат: податковий та бухгалтерський облік. Аналітичний журнал “ДЕБЕТ-КРЕДИТ”. 2013. № 41. «Дебет-Кредит» : Український фінансово-бухгалтерський портал. URL: https://online.dtkt.ua/2013/41/60094.
11. Чік М. Ю., Воронко Р. М. Аспекти обліку предметів прокату на підприємстві. Вісник ЛТЕУ. Економічні науки. 2024. № 76. С. 153-157.