КЕЙТЕРИНГ І ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ: АДАПТАЦІЯ ДО СУЧАСНИХ СПОЖИВЧИХ ЗАПИТІВ

Ключові слова: здорове харчування, кейтеринг, ресторанне господарство, оцінка якості, конкурентоспроможність, амарант, січені напівфабрикати, ресторанний бізнес

Анотація

Харчування є одним із найважливіших факторів, що визначають здоров’я населення. Правильне харчування забезпечує нормальне зростання та розвиток дітей, сприяє профілактиці захворювань, продовженню життя, підвищенню працездатності і створює умови для адекватної адаптації до навколишнього середовища. Структура харчування населення в останні роки характеризується зниженням споживання найбільш біологічно цінних продуктів, тому у фактичному харчуванні відзначаються незбалансованість за білками, жирами та вуглеводами. Адже саме завдяки правильному та збалансованому харчуванню людина здатна забезпечити собі емоційне та фізичне здоров’я. Проблеми забезпечення населення повноцінними продуктами можуть бути вирішені за рахунок використання додаткових джерел продовольчої сировини. Проведено дослідження зв’язку між здоровим харчуванням, ресторанним бізнесом і кейтерингом. Проаналізовано основні принципи такого харчування та їх вплив на вибір продуктів і страв, що пропонуються у ресторанах і кейтерингових послугах. Окрему увагу приділено використанню інноваційних інгредієнтів, таких як борошно амаранту, яке відзначається високим вмістом білків, полісахаридів та інших біологічно активних речовин. Обґрунтовано важливість інтеграції здорових продуктів у меню ресторанів і кейтерингових компаній як відповіді на зростаючий попит на здорові та поживні страви серед споживачів. Підкреслено потенціал здорового харчування не лише для покращення здоров’я клієнтів, але й для зміцнення позицій ресторанного бізнесу в умовах сучасного ринку, що дедалі більше орієнтується на здоровий спосіб життя. Проведено дослідження можливості використання амарантового борошна як джерела харчових волокон рослинного походження для м’ясних формованих напівфабрикатів. Амарантове борошно містить амінокислоти та органічні сполуки, фосфоліпіди, вітаміни, мінеральні речовини, які в поєднанні з м’ясним фаршем поліпшують харчову та біологічну цінність напівфабрикатів. За результатами досліджень фізико-хімічних та мікробіологічних показників встановлено високий біопотенціал амарантового борошна. Доведено його позитивний вплив як компонента м’ясного січеного напівфабрикату на органолептичні показники та структурні характеристики готового продукту, а також показники безпеки. Розроблена технологія підвищення харчової цінності м’ясних напівфабрикатів дозволяє збагатити вироби органомінеральними комплексами, вітамінами, фітохімічними сполуками і може успішно застосовуватися у закладах ресторанного господарства для забезпечення фізичної та розумової працездатності, здоров’я населення.

Посилання

1. Здорове харчування – здорова нація. URL: https://www.volynphc.org.ua/zdorove-harchuvannyazdorova-nacziya.
2. Що таке здорове харчування? MedFond. 26 травня 2023. URL: https://medfond.com/korysniprodukty/szo-take-zdorove-harchuvannya.html.
3. Поперечна Д. Чому саме зараз вам потрібне збалансоване харчування. Пояснення і меню. Українська правда. 26 березня 2020. URL: https://life.pravda.com.ua/health/2020/03/26/240351/.
4. Що таке збалансоване харчування і як його збалансувати? UkrMedia: інтернет-газета. 19 жовтня 2018. URL: https://ukr.media/medicine/376772/.
5. Гуліч М. П., Онопрієнко О. М., Ольшевська О. Д. Харчування – вагомий фактор збереження здоров’я населення. Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України : зб. Тез доп. Науково-практ. Конф. Київ, 2003. Вип. 5. С. 83.
6. Міхеєнко О. І. Культура харчування як складова культури здоров’я людини (валеологічний аспект). Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. 2011. № 3. С. 116-121.
7. Соловйов Д. І., Голодаєв В. С., Дейнега В. В. Заклади здорового харчування як перспективний тренд розвитку ресторанного бізнесу. Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. 2019. № 2 (46). С. 84-88.
8. Ланиця І. Ф. Розробка рецептури посічених напівфабрикатів з борошном амаранту та оцінювання їх товарознавчих властивостей. Вісник Львівського торговельно-економічного університету. Технічні науки. 2020. № 24. С. 75-79.
9. Буяльська Н., Литвиненко О., Денисова Н. Використання продуктів переробки амаранту у виробництві хлібобулочних виробів. Технічні науки та технології. 2019. № 3 (17). С. 226-233.
10. Chavez-Jauregui R. N., Cardoso-Santiago R. A. Acceptability of snacks produced by the extrusion of amaranth and blends of chickpea and bovine lung. International Journal of Food Science and Technology. 2003. Vol. 38. P. 795-798.
Опубліковано
2024-11-06
Розділ
ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ СИСТЕМИ РЕГУЛЮВАННЯ ЯКОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ