ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ ТА ЕКСПОРТНА ДІЯЛЬНІСТЬ УКРАЇНИ

Ключові слова: іноземні інвестиції, інвестиційні ресурси, фінансова глобалізація, прямі іноземні інвестиції, експортна діяльність

Анотація

Стаття присвячена аналізу характерних рис, проблем та перспектив залучення і використання іноземних інвестицій в економіці України передусім з огляду на важливість забезпечення їх позитивного впливу на експортну діяльність вітчизняних суб’єктів господарювання. Наведено особливості функціонування міжнародного інвестиційного ринку в умовах глобалізації у сфері фінансів. Окреслено роль транснаціональних компаній на сучасному етапі розвитку системи міжнародних фінансів. Наголошено, що прямі іноземні інвестиції для нашої країни виступають однією з найбільш бажаних форм довгострокових капіталовкладень, тому що вони сприяють реалізації потужних амбітних та великих проектів виробничого, технологічного, маркетингового призначення, що сукупно визначає експортні можливості країни на світових ринках. Проведено аналіз динаміки, географічної та галузевої структури прямих іноземних інвестицій в Україні. З’ясовано, що: найбільші іноземні інвестори в нашій країні є представниками невеликої кількості країн; у іноземному капіталі чітко простежується група офшорного інвестування; у галузевій структурі інвестицій домінують сфери, орієнтовані на швидку окупність та низьку технологічність. Розглянуто основні проблеми у розвитку експортної діяльності та визначено сучасні чинники, що визначили процеси експортної діяльності України у 2020 році. Побудована економетрична модель залежності показника експорту товарів та послуг України від надходження прямих іноземних інвестицій на основі сучасних статистичних даних за 2004-2020 рр. У результаті дослідження встановлено, що вплив прямих іноземних інвестицій на розвиток експортного потенціалу України в економіці нашої країни вже почав проявлятися. Водночас наголошено про необхідність подальшого залучення іноземних інвестицій в економіку України, що обумовлено пріоритетністю структурної перебудови вітчизняного промислового комплексу, нарощування експортного потенціалу країни, реалізацією стратегій подолання залежності економіки від імпорту енергоресурсів тощо.

Посилання

1. Кершис О., Гош О. Про що говорять інвестори. URL: https://business.ua/strategies/6719-pro-shcho-govoryat-investori.
2. Мордань Є. Ю., Гуща А. В. Інвестиційний клімат України та шляхи його поліпшення. Інвестиції: практика та досвід. 2017. № 17. С. 33-38.
3. Інвестиційний клімат в Україні погіршився. URL: https://www.rbc.ua/ukr/news/ investit-sionnyy-klimat-ukraine-uhudshilsya-1562068811.html.
4. Мельник О. І., Мельник А. Г., Малиш Л. Б. Іноземні інвестування як фактор розвитку аграрного сектора України. Інвестиції: практика та досвід. 2019. №2. С. 32-37.
5. Воскобоєва О. В., Ромащенко О. С. Транснаціональні корпорації в умовах глобалізації економіки України. Бізнес Інформ. 2021. №1. C. 21-27.
6. Офіційний сайт Міністерства фінансів України. URL: https://minfin.com.ua/ua/invest.
7. Швець Ю. О., Бурдило О. В. Оцінка інвестиційного клімату в Україні: стан, проблеми та шляхи його поліпшення. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2017. Вип. 12. Ч.1. С. 165-168.
8. Колупаєв Ю. Б., Залюбовська С. С., Мельничук І. О. Проблеми залучення інвестиційних ресурсів в економіку України. Інвестиції: практика та досвід. 2018. №8. С. 26-29.
9. Маркевич К. Хто і як інвестує в Україну. URL: http://razumkov.org.ua/statti/khto-i-iak-investuie-v-ukrainu.
10. Олешко Т. І., Козел А. М. Особливості залучення іноземних інвестицій в економіку України. Електронний журнал “Ефективна економіка”. 2019. № 4. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/pdf/4_2019/6.pdf.
11. Інфографіка Експорт України у 2020 році. URL: https://www.me.gov.ua.
12. Презентовано Стратегію залучення прямих іноземних інвестицій в Україну. URL: http://www.nicouncil.org.ua/uk/2020-04-14-07-51-43/293-prezentovano-stratehiiu-zaluchennia-priamykh-inozemnykh-investytsii-v- ukrainu.html.
Опубліковано
2022-01-28