АНАЛІЗ КЛЮЧОВИХ АСПЕКТІВ ФОРМУВАННЯ ПОЛІТИКИ ДИВЕРСИФІКАЦІЇ РОЗВИТКУ КОРПОРАТИВНИХ СИСТЕМ У ТОРГІВЛІ
Анотація
Стаття присвячена дослідженню процесу формування пріоритетів політики диверсифікації в системі розвитку корпоративних систем в торгівлі. Метою статті виступає визначення ключових аспектів формування політики диверсифікації розвитку корпоративних систем в торгівлі. У ході дослідження було визначено та охарактеризовано ключові аспекти впливу на політику диверсифікації у сфері торгівлі, зокрема - залежність диверсифікації від корпоратизації бізнес-структури, від етапу життєвого циклу розвитку суб’єкта господарювання та від рівня трансформації діяльності. Встановлено, що корпоративні системи в сфері торгівлі в процесі формування політики диверсифікації ставлять різні цілі з врахуванням етапу зростання бізнес-структури з акцентом на диференціацію завдань та пріоритетів діяльності бізнесу. Визначено, що для бізнес-структури корпоративного типу, для якої торгівля є основною сферою діяльності, політика диверсифікації стосуватиметься розширення спектра бізнесів зі збереженням материнського бізнесу як пріоритетного напрямку діяльності. Представлено авторську розробку алгоритму та критеріїв ухвалення рішень відносно доцільності і видів диверсифікації діяльності корпоративних систем у сфері торгівлі. Відповідно до алгоритму визначено, що після першого кроку – ухвалення рішення про диверсифікацію, суб’єкти господарювання можуть ухвалити три стратегічних альтернативних рішення: про диверсифікацію та її типи, про збереження та розвиток існуючого бізнесу чи про відмову від нього та інвестування в нові напрямки діяльності. Запропоновано основні критерії для обрання даних альтернативних рішень. Визначено, що взаємозв’язок стратегічних аспектів з етапами алгоритму розвитку процесів диверсифікації корпоративних систем у сфері торгівлі та чітка ідентифікація пріоритетів є ключовими завданнями. Доведено, що формування стратегічних пріоритетів розвитку політики диверсифікації для корпоративних систем в сфері торгівлі залежить від етапу життєвого циклу розвитку корпоративних систем, що і визначає подальші напрямки для поглиблення наукового дослідження.
Посилання
2. Ілляшенко С. М., Доценко Г. О. Диверсифікація як один з основних шляхів підвищення адаптаційних можливостей підприємств (теоретичні аспекти) : монографія / за заг. ред. д.е.н., проф. С. М. Ілляшенка. Суми : ВТД “Університетська книга”, 2006. 240 с.
3. Портер М. Стратегія конкуренції: Методика аналізу галузей і діяльності конкурентів. К. : Основи, 1998. 390 с.
4. Пересадько Г. О. Формування критеріальної бази управління вибором стратегій диверсифікації. Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. 2005. № 6-7 (18-19). С. 34-43.
5. Цогла О. О. Формування конкурентних переваг підприємства шляхом диверсифікації його діяльності. Актуальні проблеми економіки. 2010. № 4. С. 110-115.
6. Кузьмін О. Є., Дрималовська Х. В. Чинники впливу на диверсифікацію діяльності підприємств. Вісник Національного університету “Львівська політехніка” Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. 2013. № 769. С. 143-148.
7. Юнал Т., Жигалкевич Ж. Управління конкурентоспроможністю підприємства на засадах диверсифікації діяльності. Актуальні проблеми економіки та управління : збірник наукових праць молодих вчених. 2020. Вип. 14.
8. Коцко Т. А., Артеменко Д. Т. Забезпечення економічної безпеки підприємства в умовах диверсифікації діяльності. Актуальні проблеми економіки та управління. 2019. № 13. URL: http://ape.fmm.kpi.ua/article/view/167624.
9. Панін А., Бояринова К. О. Економічна диверсифікація як основа розвитку підприємства. Бізнес, інновації, менеджмент: проблеми та перспективи : зб. тез доп. ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. 22 квіт. 2021 р. Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, Вид-во “Політехніка”, 2021. 100 с. URL: http://confmanagement.kpi.ua/proc/article/view/230512/229479.
10. Гладка А. В. Диверсифікація як один із елементів економічного зростання підприємства. Економіка і суспільство. 2018. Вип. 16. URL: https://economyandsociety.in.ua/journals/16_ukr/43.pdf.