ОСНОВНІ ШЛЯХИ ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Ключові слова: інформаційна інфраструктура, інформаційна політика, інформаційна безпека, інформаційний суверенітет, інформаційні загрози

Анотація

Розвиток інформаційного суспільства базується на новітніх інформаційно-телекомунікаційних технологіях і засобах зв’язку. Національний інформаційний простір переживає новий етап розвитку, пов’язаний із інтеграцією у світовий та європейський інформаційний простір. Формування інформаційного суспільства базується на реалізації ефективної інформаційної політики. Інформаційні технології відкривають нові унікальні можливості для розвитку економіки та підвищення рівня життя суспільства. Прикладне використання інформаційних систем дає змогу вдосконалити механізми гуманізації та демократизації суспільства, підвищує рівень добробуту його членів, забезпечує економічне зростання та сприяє підвищенню конкурентоспроможності національної економіки. На сучасному етапі в Україні відсутня модель обчислення впливу інформаційно-комунікаційних технологій на галузі економіки та сфери життя. Рівень споживання ІКТ-продукції та послуг свідчить про рівень модернізації країни та рівень її продуктивності, ефективності та конкурентоздатності. Відсутні офіційні дані щодо покриття території країни цифровими інфраструктурами та рівня споживання відповідних послуг. Для цього важливо виявити та вивчити фактори об’єктивного та суб’єктивного впливу на вітчизняну інформаційну сферу. Одним із напрямів є аналіз передумов входження України у світовий інформаційний простір та необхідність визначення шляхів удосконалення функціонування інформаційної сфери. У статті розглянуто проблеми формування державної інформаційної політики. Проаналізовано інформаційні загрози національній безпеці України та шляхи забезпечення інформаційної безпеки. Запропоновано перспективні підходи щодо забезпечення ефективності реформування інформаційної політики України.

Посилання

1. Тихомирова Є. Б. Управління станом новин як фактор інформаційної безпеки. URL: http: //www.nbuv.gov.ua/e-journals/Dutp/2006-1/txts/06tybfib. pdf.
2. Порат М. У. Інформаційна економіка: визначення та управління. Вашингтон, 1977.
3. Почепцов Г. Г. Інформаційна політика : посібник. К. : Знання, 2006. 663 с.
4. Соснін О. Державне управління інформацією як виклик цивілізованому зростанню націй. Зовнішні справи. 2011. № 9. С. 38-41.
5. Державна служба статистики України. URL: http: // www.ukrstat.gov.ua.
6. Халамба М., Петрик В. Інформаційна безпека України: поняття, сутність та загрози. URL: www.justinian.com.ua/ article.php?id=2463.
7. Шпак Н. О., Венгер О. І. Переваги використання інформаційно-комунікаційних технологій в Україні. URL: http://ena.lp.edu.ua:8080/bitstream/ntb/13914/1 /67_ 461Vis_ 727_ Menegment.pdf.
8. Куницький В. В. Захист в інформаційному просторі як об’єкт гуманітарної експертизи. URL: www.academy.gov.ua/ej/ej14/txts/ Kunitskiy.pdf.
9. Арістова І. В. Державна інформаційна політика: організаційно-правові аспекти [Текст]: монографія ; за заг. редакцією О. М. Бандурки. Харків : Видавництво Університету внутрішніх справ, 2000. 407 с.
Опубліковано
2023-05-23