СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ АДМІНІСТРУВАННЯ ПОДАТКІВ І ПЛАТЕЖІВ: ВІТЧИЗНЯНИЙ ТА ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД

Ключові слова: податки та платежі, адміністрування податків, сучасні технології адміністрування, електронна податкова звітність

Анотація

Податкова система в сучасному світі вимагає постійного вдосконалення та адаптації до змін у глобальному економічному середовищі. Адміністрування податків і платежів відіграє ключову роль у забезпеченні фінансової стабільності держави та розвитку економіки. У статті розглядається вітчизняний та зарубіжний досвід використання сучасних технологій у сфері податкового адміністрування. Україна подібно до багатьох інших країн активно впроваджує інформаційні технології для поліпшення процесу збору податків та платежів і контролю за ними. Одним із прикладів є впровадження електронної податкової звітності та системи електронного адміністрування податків (e-tax). Це дозволяє зменшити податкове шахрайство, спростити процедури податкового обліку для підприємств та забезпечити більшу прозорість у фінансових операціях. Нами досліджено, що у зарубіжних країнах спостерігається активне використання сучасних технологій в адмініструванні податків, ними використовується штучний інтелект для аналізу фінансової звітності та виявлення податкових правопорушень. Можна відзначити впровадження цифрових інструментів для збору та обробки податкової інформації, що дозволяє збільшити ефективність та точність податкового адміністрування. У податковому адмініструванні важливу роль відіграють також кібербезпека та захист даних, оскільки ця сфера передбачає велику кількість конфіденційної інформації. У зарубіжних країнах існують високі стандарти щодо захисту податкових даних, і за кордоном активно вдосконалюють системи для запобігання кібератакам. Проаналізовано види податкових перевірок та структуру проведення документальних планових перевірок платників податків органами ДПС України за 2020-2022 рр. Запропоновано вдосконалити систему податкового адміністрування в Україні, використовуючи найкращий досвід різних країн у цій сфері із залученням інформаційних технологій, електронного адміністрування, захисту даних, що забезпечить стабільність бюджету, зменшить податкове шахрайство і забезпечить більшу прозорість у сфері оподаткування.

Посилання

1. Адміністрування податків і платежів : навч. посіб. / І. А. Прокопенко, О. С. Іванишина, Ю. В. Панура та ін. ; за заг. ред. д.е.н., проф. В. Л. Андрущенка. Ірпінь : УДФСУ, 2018. 314 с.
2. Безкровний О. В. Адміністрування податків і зборів: зарубіжний досвід для України. Приазовський економічний вісник. 2018. № 2(07). С. 117-121.
3. Офіційно про податки. Вісник. URL: http://www.visnuk.com.ua/.
4. Калінеску Т. В., Корецька-Гармаш В. О., Демидович В. В. Адміністрування податків. К. : Центр учбової літератури, 2021. 290 с.
5. Кміть В. М., Вовчанський Ю. В. Оцінка механізму адміністрування та регулювання місцевих податків та зборів в Україні. Електронне наукове фахове видання “Економіка і суспільство”. 2018. № 15. С. 656-662.
6. Мединська Т. В., Ногінова Н. М. Цифровізація органів податкового адміністрування в контексті сучасних викликів і загроз. Наукові записки Національного університету “Острозька академія” : науковий журнал. Серія “Економіка”. 2022. № 24 (52). С. 90-96.
7. Офіційний вебпортал Державної податкової служби України. URL: https://tax.gov.ua/.
8. Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0893-99.
9. Сафарова А. Т. Адміністрування податків: вітчизняний і міжнародний контексти. Луцьк : ВНУ імені Лесі Українки, 2022. 97 с.
10. Контрольно-перевірочна робота ДПС України. URL: https://tax.gov.ua/diyalnist-/pokaznikiroboti/kontrolno-perevirochna-robota/.
11. Закон України від 01.04.2022 № 2173-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану”. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2173-20#Text.
12. Medynska T., Sai L., Akimkin O., Kruchak L., Doroshenko T. Characteristics of the Problems of Socio-Economic Development in the Conditions of Digital Economy. International Journal of Computer Science and Network Security. 2022. Vol. 22 No. 2. Pp. 297-303.
Опубліковано
2024-04-04