ОПТИМІЗАЦІЯ АГРОПРОМИСЛОВОЇ ЛОГІСТИКИ УКРАЇНИ В УМОВАХ ПОРУШЕННЯ ЛАНЦЮГІВ ПОСТАЧАННЯ ЧЕРЕЗ ВІЙНУ

  • В. А. Панченко Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка https://orcid.org/0000-0003-0958-7752
Ключові слова: агропромислова логістика, ланцюги постачання, порушення, оптимізація, війна, агросектор.

Анотація

Анотація. Дана стаття присвячена надзвичайно актуальним проблемам оптимізації агропромислової логістики України в умовах серйозного порушення усталених ланцюгів постачання, спричиненого військовою агресією Росії. Обґрунтовано високу значущість проведення ґрунтовного дослідження деструктивного впливу війни на функціонування агрологістичної системи України з огляду на винятково важливу роль агропромислового сектору в структурі національної економіки та його вагомий внесок у формування ВВП, експортних надходжень, продовольчої безпеки держави. Метою статті є розробка науково обґрунтованих та практично орієнтованих рекомендацій щодо суттєвого підвищення ефективності функціонування агрологістики в надскладних умовах масштабної військової агресії на основі всебічного аналізу ключових проблем, деструктивних чинників, а також вивчення та адаптації кращих світових практик антикризового управління логістичними системами. У результаті проведеного дослідження ідентифіковано, класифіковано та системно проаналізовано основні виклики та загрози для сталого розвитку агрологістики України, що виникли внаслідок розв’язаної РФ широкомасштабної війни проти нашої держави. На основі аналізу динаміки ключових кількісних та якісних показників роботи агропромислового комплексу України та його логістичної інфраструктури у довоєнний та воєнний періоди виявлено основні нeгативні тренди та диспропорції. Використовуючи релевантні статистичні дані з авторитетних офіційних джерел, наочно продемонстровано масштаби скорочення виробництва та експорту основних видів агропродукції, суттєві зміни у структурі логістичних потоків внаслідок блокади українських морських портів агресором та значного руйнування інфраструктури на активній фазі бойових дій. Визначено орієнтовні обсяги необхідних інвестицій за ключовими напрямами відновлення, модернізації та нарощення логістичного потенціалу АПК України до довоєнного рівня та з урахуванням нових викликів. Запропоновано комплекс пріоритетних напрямів оптимізації агрологістики в умовах військових дій, що включає розвиток альтернативної логістичної інфраструктури на заміну зруйнованій чи заблокованій, максимальну диверсифікацію експортних маршрутів та освоєння нових ринків збуту, впровадження сучасних цифрових технологій управління логістикою, багаторівневу державну підтримку агровиробників шляхом компенсації частини логістичних витрат, страхування воєнних ризиків, пільгового кредитування, а також поглиблення міжнародної співпраці задля деблокади портів, залучення інвестицій в аграрну інфраструктуру, протидії експортним обмеженням. Окреслено широкий спектр перспективних напрямів подальших досліджень даної проблематики, що мають передбачати поглиблений аналіз кращого світового досвіду антикризової агрологістики та розробку на цій основі методичного інструментарію інтегрального оцінювання ефективності реалізації на національному рівні комплексу оптимізаційних заходів для підвищення стійкості агропромислової логістики України в умовах війни.

Посилання

1. Вплив війни на українське сільське господарство та харчову промисловість. Київська школа економіки. 2022. URL: https://kse.ua/ua/war-impactson-
ukrainian-agriculture/.
2. Сільське господарство України 2021. Статистичний збірник / за ред. О. Вишневського. К. : Державна служба статистики України, 2022. 232 с.
3. Алькема В. Г. Агрологістика та управління ланцюгами постачань у сільському господарстві: теорія та практика. К. : НУХТ, 2021. 258 с.
4. Вахович Н. М. Управління агропромисловою логістикою: рівні, функції, завдання. Економічний форум. 2020. № 2. С. 82-88.
5. Захарова О. В. Стан та перспективи розвитку аграрної логістики в Україні. Економіка та держава. 2022. №2. С. 32-36.
6. Агросектор України: вплив війни. Київська школа економіки. Київська школа економіки. 2022. URL: https://kse.ua/wp-content/uploads/2022/10/ Аг-
росектор-України_вплив-війни_10.10_f.pdf.
7. War in Ukraine. Impacts on Food Security and Agriculture. FAO, 2023. URL: https://www.fao.org/3/cc2387en/cc2387en.pdf.
8. Воєнні втрати: збитки АПК перевищили $4,3 мільярда. Міністерство аграрної політики та продовольства України. 2022. URL: https://minagro.gov.ua.
9. Основні показники зовнішньої торгівлі України. Міністерство економіки України. 2023. URL: https://www.me.gov.ua/?lang=uk-UA.
10. Оцінка шкоди інфраструктурі від війни перевищила $143 млрд – KSE. Економічна правда. 2023. URL: https://www.epravda.com.ua/news/
2023/05/27/700002/.
11. Виробництво промислової продукції у 2022 році. Держстат України, 2023.
12. Близько 60% потреб аграріїв в імпортній техніці залишаються незадоволеними. ІА АПК- Інформ. 2023. URL: https://www.apkinform.
com/uk/news/1537896.
13. Брак обігових коштів та перешкоди в логістиці – основні виклики для аграріїв у 2023 році. Agronews. 2023. URL: https://agronews.ua/
news/brak-obihovykh-koshtiv-ta-pereshkody-vlohistytsi-osnovni-vyklyky-dlia-ahrariiv-u-2023-rotsi/.
14. Оцінка необхідних ресурсів для відновлення та розвитку інфраструктури в Україні. Центр економічної стратегії. 2022. URL: https://ces.org.ua.
15. Названо частку експорту агропродукції через західні кордони України. AgroPolit. 2023. URL: https://agropolit.com.
16. AgriChain: як оптимізувати агрологістику та заощадити 20% витрат. Пропозиція. 2022. URL: https://propozitsiya.com/ua.
17. Щодо державної підтримки АПК у 2023 році. Міністерство аграрної політики та продовольства України. 2023. URL:
https://minagro.gov.ua.
18. Угода про вивіз зерна з портів України продовжена на наступні 2 місяці. Міністерство аграрної політики та продовольства України. 2023.
URL: https://minagro.gov.ua.
19. Прогноз балансів попиту і пропозиції на 2022/23 МР. Міністерство аграрної політики та продовольства України. 2023. URL: https://minagro.gov.ua.
20. Стратегія розвитку експорту продукції сільського господарства, харчової та переробної промисловості України до 2026 року. Міністерство економіки України. 2019. URL: https://ips.ligazakon.net/document/view/kp190588.
Опубліковано
2024-05-24