БІХЕВІОРИСТИЧНА МОДЕЛЬ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ У БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ В УМОВАХ РИЗИКУ ТА НЕВИЗНАЧЕНОСТІ
Анотація
Умови невизначеності та ризику стрімко поглинають кожну сферу діяльності, адже модернізований світ - це часті економічні зміни, фінансові кризи і висока конкуренція. Поєднуючи все це у своїй роботі, бухгалтер витрачає максимальний рівень інтелектуальної та емоційної складової, що з плином часу може не тільки відобразитися на його зовнішньому стані, а й привести до пригнічення й хвороб, і в результаті до неефективної роботи та прийняття неправильних та неефективних рішень. Біхевіористична модель ставить на меті аналіз усіх психофізіологічних факторів та застосування їх – у разі позитивного впливу на стан працівника, або ж їх мінімізація – у разі, якщо вплив є негативним та шкідливим. Застосування поведінкової моделі допоможе не тільки зберегти значну кількість емоційних та інтелектуальних втрат облікового працівника, а ще й стабілізувати діяльність підприємства, що прямо залежить від його стану. Стаття присвячена дослідженню зв’язку біхевіористичної моделі на прийняття рішень бухгалтером в умовах ризику та невизначеності. Невизначеністю у цьому аспекті є не співпадіння практичних ситуацій з нормативними документами, при цьому обліковець повинен самостійно приймати рішення та втілювати його. Бухгалтер аналізує придатність кожного показника: як різні користувачі можуть його сприйняти, яка адекватність показника реальним процесам або очікуванням, який вплив можуть здійснити альтернативні облікові процедури на формування управлінських рішень. Інтелектуальне чи емоційне напруження бухгалтера доволі часто досягає максимального рівня, особливо під час складання звітів та проведення перевірок. Для стабілізації таких ситуацій можна використовувати моделі біхевіористичної теорії. У статті запропонована найдоречніша з них та представлені шляхи її практичного застосування, що є беззаперечно необхідним у беззбитковому та ефективному функціонуванні підприємства. Практичне її застосування може знадобитися при аналізі помилок в роботі бухгалтера та при бажанні позбутися негативних факторів та оптимізувати діяльність підприємства.
Посилання
2. Козлова Я. Джон Бродес Уотсон: веб-блог. URL: https://ru.scribd.com/presentation/ 509014133/ Джон-Бродес-Уотсон.
3. Куцик П. О. Концепція уніфікованої системи обліку і звітності в корпоративному управлінні : монографія. Львів : ЛТЕУ, 2017. 408 с.
4. Филлин С. Концепции современного естествознания: конспект лекций. URL: https://www.gumer.info/ bibliotek_Buks/Science/filin/ 10.php.
5. Закон ефекту Едварда Торндайка. Блог з філософії та психології. Статті про різні аспекти психології людини. URL: https://ua.sainte-anastasie.org/articles/psicologia/la-ley-del-efecto-de-edward-thorndike.html.
6. Солоненко А. А. Поведенческий бухгалтерский учёт: реалии и перспективы. Вестник АГТУ. 2015. № 1. С. 89-99.
7. Романів Р. Апперцепція інформації в біхевіо-ристичній теорії бухгалтерського обліку: критика сучасних підходів. Вісник Тернопільського націона-льного економічного університету. 2018. № 2. С. 1-8.
8. Русай В. Обробка зверху вниз. Байєсовський підхід: веб-блог. URL: https://uk.larafornm.com/top-down-processing-18#menu-9.
9. Смолова Л. В. Экологическая валидность. Москва : Юрайт, 2019. 882 с.
10. Капличний С. Что такое фрейминг или как формулировки влияют на наш выбор: веб-блог. URL: https://biz.mann-ivanov-ferber.ru/2017/12/13/ chto-takoe-frejming-ili-kak-formulirovki-vliyayut-na-nash-vybor/.
11. Козлова М. О. Влияние психологических и лингвистических аспектов на организацию бухгалтерского учета. Проблемы. Мнения. Решения. Вісник Житомирського державного технологічного університету. 2013. №24. С. 17-27. 12. Institutionalization of accounting and auditing services in Ukraine: genesis, evaluation, analysis / O. Antoniuk, P. Kutsyk, I. Brodska, O. Kolesnikova, N. Struk. Independent Journal of Management & Production. 2021. 12 (3). S. 123-137. 13. Semenyshena N., Khorunzhak N., Sadovska І. Evaluation of the adaptability of scientific theories for the development of accounting institute. Intellectual economics. 2020. 14 (1). Р. 113-129.