ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ГЛОБАЛІЗАЦІЙНИХ ТА ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ У СВІТОВІЙ ЕКОНОМІЦІ

Ключові слова: глобалізація, інтеграція, глобалізаційні та інтеграційні процеси, національні економіки

Анотація

Успіх розвитку економіки будь-якої країни світу визначається успішними чи невдалими діями керівництва уряду. Такі дії базуються на макроекономічній політиці, яка в умовах постійно зростаючої відкритості національних економік визначається не в останню чергу позицією країни у світовому економічному просторі. У статті проаналізовано сутність глобалізаційних та інтеграційних процесів в економіці, зокрема висвітлено форми прояву впливу глобалізаційних та інтеграційних процесів на національні економіки. Глобалізація відкриває найширші можливості для розвитку та зростання економіки, але темпи її поширення нерівномірні. Процес інтеграції у світове господарство відбувається в одних країнах швидше, ніж у інших. Ті, кому вдалося досягти інтеграції, мають більш високі темпи зростання та скорочення бідності. Підвищення рівня життя створило можливості для розвитку демократії та прогресу у вирішенні таких проблем, як захист економічної безпеки держави. Економічна “глобалізація” – це історичний процес, що є результатом інновацій у суспільстві та технічного прогресу. Під цим терміном розуміють постійно зростаючий ступінь інтеграції країн світу, в основному за рахунок торгових і фінансових потоків. Зрозуміло, що глобалізація впливає на всі сторони соціально-економічного життя практично кожної країни світу, і цей процес є об’єктивним і незворотним. У світовій економіці, що глобалізується, залишається все менше місця для національної економічної автономії, а це означає, що національні уряди поступово втрачають контроль над економічним розвитком країни.

Посилання

1. Бочан І. О., Михасюк І. Р. Глобальна економіка : підручник. К. : Знання, 2007. 403 с.
2. Буреш О. В., Жук М. А., Фролов А. В. Интеграция региональных субъектов как потенциал формирования региональных кластеров. Вестник ОГУ. 2011. № 13 (132). С. 88-93.
3. Войтович Р. В. Вплив глобалізації на систему державного управління (теоретико-методологічний аналіз) : монографія / за заг. ред. д-ра філос. наук, проф. В. М. Князєва. К. : Вид-во НАДУ, 2007. 680 с.
4. Воронкова В. Г. Філософія глобалізації: соціоантропологічні, соціоекономічні та соціокультурні виміри : монографія. Запоріжжя : Вид-во ЗДІА, 2010. 272 с.
5. Гальчинський А. Методологія аналізу економічної глобалізації: логіка оновлення. Економіка України. 2009. №9. С. 4-18.
6. Геєць В. Конфігурація геополітичної карти світу та її проблемність. Економіка України. 2011. №1. С. 4-15.
7. Глобализация : учебник / под общ. ред. В. А. Михайлова, В. С. Буянова. М. : Изд-во РАГС, 2008. 543 с.
8. Економіка України. Підсумки перетворень та перспективи зростання. Інститут економічних прогнозів НАНУ / за ред. акад. НАНУ В. М. Гейця. К., 2000.
9. Ільїн В. Ю. Глобалізація та її вплив на конкурентоздатність підприємств аграрного сектору економіки України : монографія. Луганськ : Вид-во “Ноулідж”, 2014. 395 с.
10. Клочко В. П. Глобалізація: економічні та соціально-культурні аспекти : монографія. К. : Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2015. 190 с.
11. Куцик П. О., Ковтун О. І., Башнянин Г. І. Глобальна економіка: принципи становлення, функціонування, регулювання та розвитку : монографія. Львів : Видавництво ЛКА, 2018. 594 с.
12. Макуха С. М. Міжнародні господарські зв’язки країн із перехідною економікою в умовах глобалізації. Х. : Право, 2015. 304 c.
13. Стратегія інноваційного розвитку України на 2010-2020 роки в умовах глобалізаційних викликів : монографія / Пахомов Ю. М. та ін. К. : Парламентське видавництво, 2021.
14. Погорлецкий А. И. Экономика зарубежных стран : учебник. СПб. : Изд-во Михайлова В.А., 2020. 492 с.
15. Сазонець І. Л. Посилення ролі ТНК: позитивні та негативні наслідки. URL: chromeextension://ecnphlgnajanjnkcmbpancdjoidceilk/http:// dspace.uabs.edu.ua/jspui/bits tream/123456789/ 1499/1/13.pdf.
16. Татаренко Н. О. Специфічні основи сучасної реструктуризації глобального простору. Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право). 2019. №1. С. 18-21.
17. Тивончук І. О. Глобалізація і фінансові кризи національних економік. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. XXVIII випуск. Перспективи розвитку зовнішньое-кономічних зв’язків України в контексті процесів глобалізації. Львів, 2011.
18. Шнипко О. Постіндустріальна глобалізація: сутність, чинники, тенденції та суперечності розвитку. Економіст. 2018. № 4. С. 76-79.
Опубліковано
2022-01-28