ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ГЛОБАЛІЗАЦІЙНИХ ТА ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ У СВІТОВІЙ ЕКОНОМІЦІ
Анотація
Успіх розвитку економіки будь-якої країни світу визначається успішними чи невдалими діями керівництва уряду. Такі дії базуються на макроекономічній політиці, яка в умовах постійно зростаючої відкритості національних економік визначається не в останню чергу позицією країни у світовому економічному просторі. У статті проаналізовано сутність глобалізаційних та інтеграційних процесів в економіці, зокрема висвітлено форми прояву впливу глобалізаційних та інтеграційних процесів на національні економіки. Глобалізація відкриває найширші можливості для розвитку та зростання економіки, але темпи її поширення нерівномірні. Процес інтеграції у світове господарство відбувається в одних країнах швидше, ніж у інших. Ті, кому вдалося досягти інтеграції, мають більш високі темпи зростання та скорочення бідності. Підвищення рівня життя створило можливості для розвитку демократії та прогресу у вирішенні таких проблем, як захист економічної безпеки держави. Економічна “глобалізація” – це історичний процес, що є результатом інновацій у суспільстві та технічного прогресу. Під цим терміном розуміють постійно зростаючий ступінь інтеграції країн світу, в основному за рахунок торгових і фінансових потоків. Зрозуміло, що глобалізація впливає на всі сторони соціально-економічного життя практично кожної країни світу, і цей процес є об’єктивним і незворотним. У світовій економіці, що глобалізується, залишається все менше місця для національної економічної автономії, а це означає, що національні уряди поступово втрачають контроль над економічним розвитком країни.
Посилання
2. Буреш О. В., Жук М. А., Фролов А. В. Интеграция региональных субъектов как потенциал формирования региональных кластеров. Вестник ОГУ. 2011. № 13 (132). С. 88-93.
3. Войтович Р. В. Вплив глобалізації на систему державного управління (теоретико-методологічний аналіз) : монографія / за заг. ред. д-ра філос. наук, проф. В. М. Князєва. К. : Вид-во НАДУ, 2007. 680 с.
4. Воронкова В. Г. Філософія глобалізації: соціоантропологічні, соціоекономічні та соціокультурні виміри : монографія. Запоріжжя : Вид-во ЗДІА, 2010. 272 с.
5. Гальчинський А. Методологія аналізу економічної глобалізації: логіка оновлення. Економіка України. 2009. №9. С. 4-18.
6. Геєць В. Конфігурація геополітичної карти світу та її проблемність. Економіка України. 2011. №1. С. 4-15.
7. Глобализация : учебник / под общ. ред. В. А. Михайлова, В. С. Буянова. М. : Изд-во РАГС, 2008. 543 с.
8. Економіка України. Підсумки перетворень та перспективи зростання. Інститут економічних прогнозів НАНУ / за ред. акад. НАНУ В. М. Гейця. К., 2000.
9. Ільїн В. Ю. Глобалізація та її вплив на конкурентоздатність підприємств аграрного сектору економіки України : монографія. Луганськ : Вид-во “Ноулідж”, 2014. 395 с.
10. Клочко В. П. Глобалізація: економічні та соціально-культурні аспекти : монографія. К. : Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2015. 190 с.
11. Куцик П. О., Ковтун О. І., Башнянин Г. І. Глобальна економіка: принципи становлення, функціонування, регулювання та розвитку : монографія. Львів : Видавництво ЛКА, 2018. 594 с.
12. Макуха С. М. Міжнародні господарські зв’язки країн із перехідною економікою в умовах глобалізації. Х. : Право, 2015. 304 c.
13. Стратегія інноваційного розвитку України на 2010-2020 роки в умовах глобалізаційних викликів : монографія / Пахомов Ю. М. та ін. К. : Парламентське видавництво, 2021.
14. Погорлецкий А. И. Экономика зарубежных стран : учебник. СПб. : Изд-во Михайлова В.А., 2020. 492 с.
15. Сазонець І. Л. Посилення ролі ТНК: позитивні та негативні наслідки. URL: chromeextension://ecnphlgnajanjnkcmbpancdjoidceilk/http:// dspace.uabs.edu.ua/jspui/bits tream/123456789/ 1499/1/13.pdf.
16. Татаренко Н. О. Специфічні основи сучасної реструктуризації глобального простору. Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право). 2019. №1. С. 18-21.
17. Тивончук І. О. Глобалізація і фінансові кризи національних економік. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. XXVIII випуск. Перспективи розвитку зовнішньое-кономічних зв’язків України в контексті процесів глобалізації. Львів, 2011.
18. Шнипко О. Постіндустріальна глобалізація: сутність, чинники, тенденції та суперечності розвитку. Економіст. 2018. № 4. С. 76-79.