ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК ТА ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ УКРАЇНИ
Анотація
Експорт країни виступає ключовим чинником формування ВВП, зростання сукупного попиту та показників соціально-економічного розвитку. Якщо країна є провідним світовим експортером, то це свідчить про її рівень конкурентоспроможності, стабільність економічної ситуації. Експортна діяльність відображає рівень забезпеченості необхідними ресурсами та спроможність ефективно їх використовувати. Стаття присвячена аналізу впливу зовнішньоекономічної діяльності, зокрема експорту, на економічний розвиток України. Розглянуто особливості розвитку міжнародної торгівлі. Проведено аналіз товарного експорту та імпорту України. Наголошено на залежності експортних вітчизняних поставок від динаміки світових цін на основні товарні експортні групи. Розроблені економетричні моделі залежності ВВП України від показників експорту та імпорту промислових товарних груп. Побудовано кореляційну матрицю залежності зайнятості, середньої заробітної плати по Україні, рівня безробіття та чисельності безробітного населення від товарного експорту. Досліджено залежність зовнішньої торгівлі України від тенденцій розвитку міжнародних ринків, що враховує цінову чутливість окремих товарних груп, на прикладі залежності вітчизняного експорту залізної руди від рівня світової ціни на залізну руду. Наголошено, що сировинна або ресурсна спрямованість вітчизняного експорту в перспективі може виступати одним із ризиків для економічного зростання країни. Дослідження впливу загального товарного експорту з України на окремі показники соціально-економічного розвитку країни демонструє, що отримані абсолютні значення коефіцієнтів кореляції для зайнятості, середньої заробітної плати та рівня безробіття показують лише помірний прямий взаємозв’язок між експортом та відповідними показниками. Це пояснюється сировинною орієнтацією експорту, яка не передбачає потреби створення значної кількості робочих місць на противагу виробництву продукції з високим рівнем доданої вартості.
Посилання
2. Платонова І. О. Експорт як чинник економічного зростання України в умовах міжнародної інтеграції. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2019. Вип. 24. Ч. 3. С. 37-41.
3. Ярмак О. В., Черняєва А. О. Сучасні тенденції розвитку міжнародної торгівлі та глобалізації. Інфраструктура ринку. 2020. Вип. 43. С. 35-38.
4. Скрипник Н. Є., Люлінцев Д. В. Вплив глобальних процесів на формування динаміки та розвиток міжнародної торгівлі. Східна Європа: економіка, бізнес та управління. 2019. Вип. 6 (23). С. 3-8.
5. Ус І. В. Тенденції зовнішньої торгівлі товарами України за підсумками 2021 року. URL: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/mizhnarodni-vidnosyny/tendentsiyi-zovnishnoyi-torhivli-tovaramy-ukrayiny-za.
6. Офіційний сайт Державної служби статистики України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua.
7. Офіційний сайт Федерального резервного банку Сент-Луїса. URL: https://fred.stlouisfed.org/ series/PIORECRUSDM.
8. Офіційний сайт Державної митної служби України. URL: https://bi.customs.gov.ua/uk/trade.