ГРОМАДЯНСТВО ЯК ВИЗНАЧАЛЬНА ГАРАНТІЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
Анотація
Стаття присвячена правовим проблемам громадянства дітей, особливо дітей дошкільного віку. Відповідно до міжнародного права, більшість прав людини не залежить від національності. Це також стосується і забезпечення прав дітей. Проте на практиці відсутність громадянства часто суворо заважає здійсненню широкого кола прав людини. Громадянство полягає у взаємодії держави і особи, у погодженні їх прав та обов’язків. Сьогодні право на набуття громадянства є твердо встановленим як універсальне право кожної дитини, завдяки включенню в нього Конвенцію про права дитини та численні інші документи щодо прав людини. Діти загалом, тим більше діти дошкільного віку, потребують особливої уваги з боку держави. Тому громадянство як гарантія правового статусу дитини виступає важливою державною гарантією. Відсутність зв’язку з державою означає відсутність доступу до інших правових гарантій. Відсутність громадянства в широкому розумінні призводить до відсутності майбутнього для дитини, вказує на прогалини в її розвитку та створює нерівність та дискримінаційні чинники. Не дивлячись на те що на міжнародному рівні здійснено акцент на тому, що громадянство має бути забезпечено кожній дитині в найкоротші терміни, все ж з погляду практичного застосування на сьогодні в країнах Європи є низка вагомих проблем. Серед них виокремлено наступні: недосконалість національного законодавства; дискримінація у сфері громадянства за гендерною ознакою; прогалини застосування принципу передачі громадянства від батьків; існування додаткових вимоги, що ускладнюють процедуру отримання громадянства; прогалини у статусі дітей, що народжені в міжнародних водах; покладання виключних повноважень процесуальних дій пов’язаних з громадянством дітей на батьків; проблеми у сфері встановлення громадянства.
Посилання
2. Європейська конвенція про громадянство 06.11.1997 № ETS N 166 // http://zakon.rada.gov.ua/laws/card/994_004
3. Конституционное право / под ред. В. В. Лазарева. — М. : Юристь, 1999. — 592 С.
4. Конвенція про права дитини: міжнародний документ ООН від 20.11.1989 http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_021
5. No child should be stantlesse. European Network on Statelessness // https://www.statelessness.eu
6. First Global Forum on Statelessness, the Hague, 15-17 September 2014.
7. UNHCR, Background Note on Gender Equality, Nationality Laws and Statelessness 2015, 6 March 2015.
8. Commissioner for Children, Manifesto for Children 2013, Section 2.1.3: Right to a Nationality (informal translation), as cited in UNHCR, Mapping Statelessness in Malta, August 2014.
9. Ending Childhood Statelessness: A Study on Latvia, 2015.
10. UNHCR, Guidelines on Statelessness No. 4: Ensuring Every Child’s Right to Acquire a Nationality through Articles 1-4 of the 1961 Convention on the Reduction of Statelessness, HRC/GS/12/04, 21 December 2012.
11. UNHCR, Mapping Statelessness in Finland, November 2014.
12. Ending Childhood Statelessness: A Study on Poland, 2015.